EAC Belgesi Nedir? EAC Gümrük Birliği Sertifikası

EAC Belgesi Nedir? EAC Gümrük Birliği Sertifikası

EAC Belgesi Nedir? EAC Gümrük Birliği Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır? EAC Gümrük Birliği Sertifikası, EAC Belgesi, Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülasyonlar çerçevesinde yasallaşmıştır.

15 Şubat 2013’ten itibaren uygulamaya başlanmıştır. Bu uygulama halen Avrasya Gümrük Birliği ülkelerinde; Rusya Federasyonu, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Kırgızistan için geçerlidir. Avrasya Gümrük Birliği Uygunluk Sertifikanız ve ürünlerinizin üzerinde bulunacak EAC Logolu standart onayınız topluluk ülkelerinde tanınmanızı sağlar, ticaretinizi kolaylaştırır. EAC Belgenizin geçerli olduğu bu dört ülke içinde rahatça pazar geliştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

EAC Sertifikası 4 aşamalı güvenlik korumasına sahiptir.
TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu, GOST Sistemini yerine geçmektedir. Bu sertifika; Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve teknik regülasyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir “Temsilci Firma”nızın bulunması gerekmektedir. Bu konuda da şirketimizin Bölge Temsilcilikleri aracılığı ile destek alabilirsiniz.

Belgelerin Avrasya Gümrük Birliği Genel Akreditasyonu çerçevesinde resmen yetkilendirilmiş akredite kuruluşlar ve laboratuarlar tarafından hazırlanması temeldir. Norma Standart böyle bir kuruluştur. TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret zorunludur. Test sonuçları müşteriye sertifika ile birlikte teslim edilir. Ayrıca, sertifikasyon süresince yıllık denetleme uygulanmaktadır.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur (Gümrük Birliği üyesi devlet piyasalarında ürün tedavülü için tek tip işaret uygulama hususlarına ilişkin 15 Temmuz 2001 tarih ve 711 sayılı Gümrük Birliği Komisyon kararına göre Sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde EAC işareti logosu kullanılmalıdır (Eurasian Conformity).

EAC Belgesinin Durumunu Nasıl Takip Edebilirim?

Verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir. Sorgulamak istediğiniz herhangi bir sertifikayı bize bildirmeniz halinde firmanıza bu konuda tarafımızca da destek verilecektir.

Ürünlerinizin EAC Belgesi, Deklarasyonu ya da belge kapsamı hakkında bilgi almak isterseniz, Norma Standart ile iletişime geçiniz.

EAC Belgesi Çeşitleri Nelerdir? Avrasya Gümrük Birliği Sertifikasyon Şemaları Nelerdir?

Belli sayıda ürün için kısıtlı EAC Sertifikası

Şema 1c : Belli sayıda üretilmiş ürünler için düzenlenmektedir.

Parti bazında hazırlanan EAC Sertifikası

Şema 3c : Aynı anda bir partide üretilmiş ürünler için düzenlenmektedir.1, 3, 5 yıllık seri üretim bazında hazırlanan EAC Sertifikası düzenlenebilmektedir.

Şema 4c : Belirlenmiş bir ürünün seri üretimi için düzenlenmektedir.

EAC Belgelerinin GOST-R Belgelerinden Ne Farkı Vardır?

En büyük farklılığı sertifika çıktıktan sonra kesinlikle oynama, düzeltme veya sahteciliğin önlenmesi adına online olarak sisteme kayıt ediliyor olmasıdır.

Avrasya Gümrük Birliği Teknik Yönetmeliklerine Uygun Sertifika İçeriği ;

1 – Sertifika Numarası (Bu numara ile gümrükte sertifikanın kaydı yapılır, sertifikanızı kontrol edebiliyorsunuz.)
2 – Sertifikanın seri numarası
3 – Sertifika kaydını yapan devlet kurumun bilgileri
4 – Sertifika başvurusunda bulunan, gümrük birliği (Rusya Federasyonu, Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti) sınırlarında kayıtlı olan temsilci, ortak, müşteri bilgileri.
5 – Üretici bilgileri
6 – Ürün ve Marka bilgileri
7 – Ürün GTIP Numarası (sertifikada yer alan ürün listesi fazla olduğu zaman Ürün GTIP Numaraları ürün isimleriyle birlikte sertifika eklerinde yazılır.)
8 – Rusya Federasyonu, Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti Gümrük Birliği Teknik Yönetmelik ismi. Sertifika bu teknik yönetmeliğe dayanarak verilir.
9 – Sertifikalar, laboratuar deneyleri geçtikten sonra verilir. Burada deneyleri gerçekleştiren laboratuar bilgileri ve deney sonuç numaraları yer alır.
10 – Ek bilgiler
11 – Sertifika veriliş tarihi ve süresi
12 – Sertifika kaydını yapan devlet kurumun yönetici ve uzmanın imzası.

EAC Deklarasyonu Nedir? EAC Deklarasyonu nasıl alınır?

Avrasya Gümrük Birliği (TR CU) Teknik Yönetmeliği Uygunluk Beyanı / Deklarasyonu Teknik Yönetmeliklere Uygunluk Deklarasyonu ürünlerin Gümrük Birliğinin belirlenen şartlara uygunluğunu beyan eden belgedir. Bu belgeyi hazırlayan firma ürünlerinin kaliteli ve sağlığa zararsız olduğunu beyan etmektedir.

EAC Teknik yönetmelikleri uyarınca EAC Deklarasyonuna sahip şirket bu bölgedeki ticari faaliyetlerde ürünün sorumluluğunu alır. Gümrük Birliği Uygunluk Deklarasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir “Temsilci Firma” nızın bulunması gerekmektedir. Norma Standart yerel temsilcilikleri aracılığı ile bu konuda müşterilerine destek verebilir.

Gümrük Birliği Uygunluk Deklarasyonu, GOST Sisteminin yerine geçmektedir. Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuarlar Gümrük Birliği Genel Akreditasyonu çerçevesinde yetkilendirilmiştir. Uygunluk Deklarasyonu onayı için ürünlerinize numune testi yapılması zorunludur. Fakat fabrika, üretim yeri ziyareti yapılması zorunlu değildir. Uygunluk Deklarasyonu A4 formatında düz kağıda basılmaktadır ve özel kâğıt koruma yöntemleri bulundurmamaktadır. Fakat verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde deklarasyonun varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

Sorgulamak istediğiniz herhangi bir deklarasyonu bize bildirmeniz halinde firmanıza bu konuda tarafımızca destek verilecektir. Eğer ürün sağlık belgesine zorunlu tabi olan gruba giriyor ise, önce Sağlık Belgesi çıkarttırılır, sonra Uygunluk Deklarasyonu hazırlanır.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur (Gümrük Birliği üyesi devlet piyasalarında ürün tedavülü için tek tip işaret uygulama hususlarına ilişkin 15 Temmuz 2001 tarih ve 711 sayılı Gümrük Birliği Komisyon kararına göre belgelendirilen ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmalıdır.

EAC Deklarasyon Çeşitleri Nelerdir?

Belli sayıda ürün için sınırlı hazırlanan deklarasyon, Parti bazında deklarasyon,1, 3, 5 yıllık seri üretim bazında deklarasyon olarak düzenlenebilmektedir. Müşteri isteğine bağlı olarak Uygunluk Deklarasyon yerine Uygunluk Sertifikası çıkarttırılabilir.

EAC Belgesi Nedir?

EAC Belgesi Gümrük Birliği Sertifikası na Nasıl Başvuru yapılır ? gibi sorularınız var ise veya EAC Belgesi Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, EAC Sertifikası nın nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız, EAC Belgesi almak için hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenmek istiyorsanız,

EAC Belgesi almak için şimdi başvuru yapmak istiyorsanız +90 212 519 09 41  telefon numarasından Norma Standart Sertifika Onay Merkezine ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?